Klientu portāls elektrum.lv

Komentārs par elektroenerģijas cenu 8.nedēļā

26.02.2018.

Elektroenerģijas cenas Nord Pool biržas reģionā aizvadītajā nedēļā pieaugušas, un reģiona tendencēm atbilda arī Baltijas valstu tirdzniecības apgabali – visās valstīs sasniegta vienāda cena 47,10 EUR/MWh apmērā, kas Igaunijā veidoja kāpumu vairāk nekā 24% apmērā, bet Latvijā un Lietuvā veidoja kāpumu nepilnu 23% apmērā. Cenu kāpuma pamatā izteikti zemas gaisa temperatūras viscaur reģionā, kas veicināja strauju pieprasījuma pieaugumu – Nord Pool reģionā patēriņš palielinājās par vairāk nekā 5%, bet izstrāde palielinājās vien nepilna 1% apmērā. Kā papildu faktors bija samazinātie vēja izstrādes un nokrišņu apjomi.

Aukstuma vilnis būtiski palielinājis elektroenerģijas patēriņu – Baltijas valstīs kopumā pieaugums nepilnu 6% apmērā līdz 633 GWh. Latvijā patēriņa apjoms pieauga 5% apmērā līdz 165 GWh, bet Igaunijā un Lietuvā kāpums 6% apmērā līdz attiecīgi 206 GWh un 262 GWh. Izstrādes ziņā Baltijas valstīs gan bija vērojams kritums 1% apmērā līdz 467 GWh, ko būtiski veicināja straujš kritums elektroenerģijas izstrādē Igaunijā – par 19% līdz 204 GWh. Latvijā savukārt būtisks izstrādes pieaugums – par 24% līdz 205 GWh, bet Lietuvā kāpums 5% apmērā līdz 59 GWh.

Aizvadītajā nedēļā Latvijā kā vienīgajā no Baltijas valstīm saglabājusies pozitīva elektroenerģijas izstrādes un patēriņa bilance, saražojot par 24% vairāk elektroenerģijas nekā valstī patērēts. Tam pamatā būtiskais izstrādes pieaugums Rīgas TEC stacijās – par 79% līdz 115 GWh, kas arī papildus ļāva ierobežot straujāku cenu kāpumu. Igaunijā un Lietuvā savukārt patēriņa apjoms pārsniedza saražoto un veidojās deficīts – Igaunijā 1% apmērā, bet Lietuvā 78% apmērā. Baltijas valstu reģionā bilance arī nedaudz pasliktinājās un saražotais apjoms attiecībā pret patērēto veidoja 74%.

Ivita Bidere

AS “Latvenergo”
Preses sekretāre
Tālr.: 67728809; 29279158
ivita.bidere@latvenergo.lv

Personas datu apstrāde         Sīkdatņu politka      © AS "Latvenergo" mājas lapas satura kopēšana un pārpublicēšana komerciālos nolūkos ir aizliegta. Citējot atsauce obligāta.