Klientu portāls elektrum.lv

Mēneša priekšmets

Televizors “Šilelis 405 D-1”

2018.gada februāris

“Šilelis” markas melnbaltā attēla televizorus 1972. gadā uzsāka ražot Kauņas radiorūpnīcā, Lietuvā. Līdz 20. gadsimta astoņdesmito gadu beigām saražoti vairāki televizora modeļi, kas atšķīrās ar nelielām tehniskām niansēm un vizuālo izskatu.

Šie nelielā izmēra pārnēsājamie televizori kļuva ļoti populāri 20. gadsimta 70. – 80. gados visā padomju valstī, arī ģimenēs Latvijā, jo tos varēja paņemt līdzi arī tūrisma braucienos, dodoties pārgājienos dabā vai atpūtā uz vasarnīcām (televizora izmēri 25 x 25 x 16 cm un svars 3,8 – 4,8 kg). Laikā, kad vidējā strādnieka alga padomju valstī sasniedza 120–150 rubļus mēnesī, “Šilelis” maksāja 185 rubļus. Šī cena bija vēl viens no televizora pievilcības faktoriem, jo salīdzinājumā ar lielo izmēru televizoru cenām (ap 300 rubļu un vairāk) bija ģimenei draudzīgāka.

TV pārraižu uztveršanai televizorā iebūvēta teleskopiskā antena, kas pārraides spēja uztvert 70 – 80 kilometru attālumā no raidītāja vai telecentra. Televizoru varēja pieslēgt gan pie 220 V maiņstrāvas elektrotīkla, gan izmantot jebkuru 12 V pastāvīgas strāvas avotu – akumulatoru bateriju vai automašīnas akumulatoru.  

Zināms, ka Kauņas radiorūpnīcas ražotie televizori “Šilelis” guva ievērību arī ārpus padomju valsts robežām. 1972. gadā Leipcigā, Vācijā (tolaik – Vācijas Demokrātiskā republika) tautsaimniecības sasniegumu izstādē saņemta zelta medaļa.

Līdz 2018.gada 4.februārim muzeja kolekcijā esošais “Šilelis 405 D-1” apskatāms Latvijas Laikmetīgās mākslas centra organizētajā izstādē “TEV IR PIENĀKUŠAS 1243 ZIŅAS. Dzīve pirms interneta. Pēdējā paaudze”, kļūstot par “dzīvu” vēstures liecību – RTU speciālisti to atkal iedarbināja.

Pašlaik ikvienam muzeja apmeklētājam ir iespēja šādus televizorus apskatīt gan Enerģētikas muzeja krātuvēs Rīgā, Andrejostas ielā 19, gan arī izstādē “Elektrība dara visu” Ķegumā. 

Ultravioleto staru lampa - "Kalnu saule"

2018.gada janvāris

Ultravioleto staru lampa izgatavota Vācijā, Hanau, 20.gs. 20.-30.gados. Šis ir reti sastopams modelis – izgatavots lodes formā.

Mākslīgās ultravioleto staru lampas izgudrotājs ir dāņu medicīnas students Nils Finzens (1860-1904). Saules gaismas efektu pētījumi pierādīja ultravioletā starojuma spēju kairināt bioloģiskos audus un nogalināt kaitīgās baktērijas. Finzens 1895.gadā konstruēja spēcīgu mākslīgo ultravioleto staru lampu, ko izmantoja ādas tuberkulozes pacientu ārstēšanai, un popularizēja domu, ka sauļošanās nāk par labu ne tikai tuberkulozes slimnieku veselībai, bet arī mazasinības, rahīta un citu slimību ārstēšanai, bet profilaktiski – arī nervozitātes mazināšanai un ēstgribas uzlabošanai.

1903.gadā dāņu ārstam N.Finzenam par darbu gaismas terapijas jomā tika piešķirta Nobela prēmija.

Ultravioleto staru lampu dēvē arī par ,”Kalnu sauli”, un šo tēlaino nosaukumu ierīce ieguvusi izdalītā starojuma dēļ. Ierīces vidū iestiprinātā spuldze ražo ultravioletos starus, kas dabā ievērojami lielākā intensitātē atrodami kalnos, kur atmosfēra bioloģiski svarīgo starojumu aiztur daudz mazāk kā līdzenumos. Ultravioleto staru lampu Enerģētikas muzejs saņēmis dāvinājumā. Zināms, ka lampas plaši izmantotas ne tikai gaismas terapijā medicīnā, bet, kā apliecinājis dāvinātājs, lietotas arī individuāli. Lampa iegādāta ap 1938.gadu un ģimenē lietota, lai saņemtu veselīgu “saules” gaismu visu gadu.

Ultravioleto staru lampa aplūkojama Enerģētikas muzeja krātuvē Rīgā, Andrejostas ielā 19.

Fotoaparāts fotografēšanai uz stikla fotoplates

2017.gada decembris

Fotoaparāts Ica Ideal 325 izgatavots Drēzdenē, Vācijā 20. gs. 30. gados un izmantots stikla plašu fotonegatīvu uzņemšanai. Ar šādu fotografēšanas tehniku 20.gs. 30.gados strādāja fotogrāfs, fotoreportieris, kinooperators un latviešu skaņu kino aizsācējs Eduards Rihards Kraucs (1898–1977), kurš no 1936. līdz 1940. gadam veica arī Ķeguma spēkstacijas celtniecības fotodokumentēšanu. Diemžēl E. R.Krauca oriģinālais fotoaparāts Latvijā nav saglabājies, jo 1944. gadā, dodoties bēgļu gaitās, E.R. Kraucs izceļoja uz ASV. Fotoaparāts Ica Ideal ir analoģisks tam, ar kādu strādāja E.R. Kraucs.

Fotografēšanu, kur negatīvu fotoattēlu iegūst uz stikla pamatnes, kas pārklāta ar gaismjūtīgu emulsijas slāni, Latvijā sāka izmantot jau 19. gs. otrajā pusē. Tā pakāpeniski nomainīja senās fototehnikas. Fotonegatīvi tika izgatavoti uz stikla fotoplates, vēlāk izgatavojot fotopozitīvu jeb fotogrāfiju uz fotopapīra neierobežotā daudzumā. Fotofilma tika izgudrota 20. gadsimta 20. gados, bet digitāla fotografēšana uzsākta 20. gs. 70. gados, strauji mainoties arī fotoaparātu konstrukcijām un izmēriem.

Fotoaparāts aplūkojams Enerģētikas muzejā Ķegumā, izstādē "Ķeguma spēkstacijas būvgaita caur Eduarda Krauca fotoobjektīvu".

Kuzņecova izolators

2017.gada novembris

Kuzņecova fabrikā Rīgā 1940. gada maijā izgatavots augstsprieguma izolators. Tas paredzēts 20 kV spriegumam un ticis izmantots elektrolīnijā Vidzemē, Valmieras pusē. 20. gadsimta 30.–40. gados augstsprieguma un zemsprieguma elektrolīnijās plaši izmantoti Kuzņecova fabrikā Rīgā ražotie porcelāna izolatori. Tie bijuši īpaši pieprasīti savas augstās kvalitātes dēļ, ko atzīst arī speciālisti mūsdienās.

Kuzņecovi savu pirmo uzņēmumu Krievijā izveidoja 1812. gadā, bet 1841. gadā nodibināja manufaktūru Rīgas pievārtē Ķengaragā, toreizējā Dreilingsbušā (tagad –Dreiliņi). Tur ražoja fajansa un porcelāna traukus, vāzes, dekoratīvas figūriņas. 20. gadsimta pirmajā pusē sabiedrībā Kuzņecovu vārds komentārus neprasīja.

Fabrikas produkcijas klāstā bija arī porcelāna izolatori telefonu un telegrāfu centrālēm un augstsprieguma un zemsprieguma elektrolīnijām. 1887. gadā Kuzņecovi bija ieguvuši īpašas tiesības izmantot savā spiedzīmē (logo) Krievijas impērijas simboliku – divgalvaino ērgli, kas redzams uz 20. gadsimta sākumā ražotajiem izolatoriem, kas glabājas muzeja krājumā, bet no 1937. gada uz Rīgā ražotajiem izolatoriem izmantots fabrikas 125 gadu jubilejas zīmogs ar zibens (elektrības) zīmējumu. Šādus izolatorus ražoja līdz 1941. gadam, kad padomju vara fabriku nacionalizēja un pārdēvēja par Rīgas keramikas fabriku. Augstsprieguma izolators aplūkojams Enerģētikas muzeja ekspozīcijā Ķeguma prospektā 7/9, Ķegumā.

Stereoradiola “Simfonija-2”

2017.gada oktobris

Enerģētikas muzeja krājumā ir viens no interesantākajiem A.Popova Rīgas Radiorūpnīcā, 20.gs. 70.gados izgatavotajiem radioaparātiem - stereoradiola “Simfonija-2” ar plašu atskaņotāju un divām atsevišķām akustiskajām skandām.

Radiolu sēriju ”Simfonija” uzsāka ražot 1964.gadā, bet 1967.gadā modernizētu modeli “Simfonija-2”, kam bija modernāks uztvērējs, grozāma magnētiskā antena garo un vidējo viļņu uztveršanai, uzlabots plašu atskaņotājs gan parasto, gan stereofonisko skaņuplašu atskaņošanai, mazāki gabarīti. Stereoradiola bija vienīgā, kas nodrošināja PSRS pieņemto ultraīsviļņu (UĪV) sistēmu uztveršanu un pārraidīšanu, izmantojot speciālu stereodekoderu. Tolaik tās skaitījās augstākās klases stereo radiolas. Tās svars – 25 kg bet akustiskās skandas – 16 kg. Radiola tolaik maksāja dārgi - 373 rubļus un 75 kapeikas.

1969.gadā radiolai piešķirta PSRS Kvalitātes zīme, bet eksporta variantam dots nosaukums “Rigonda-Symphony” un iebūvēts Eiropā izmantotais FM diapazons kā arī uzraksti uz skalas angļu valodā. Radiolu sērijas “Simfonija” dizaina autors ir izcils Latvijas dizainers, mākslinieks Ādolfs Irbītis (1910 – 1983), ko dēvē arī par radiodizaina karali. Viņa radiodizainera karjera sākās ar skicēm radiouztvērējam VEF AR MD/35. Vēlāk viņš radījis teju visas 20.gs. 30.gadu VEF radioprodukcijas ārējo veidolu, kā arī dizainu gandrīz visai apvienības „Radiotehnika” 60. - 70.gadu radioprodukcijai.

Šo interesanto un arī vizuāli skaisto stereoradiolu “Simfonija – 2” muzejam dāvinājis valmierietis Vizulis Liberts un tā apskatāma Enerģētikas muzejā, izstādē “Elektrība dara visu” Ķegumā.

Mehānisks vienas fāzes elektroenerģijas kilovatstundu skaitītājs

2017.gada septembris

Mehānisks vienas fāzes elektroenerģijas kilovatstundu skaitītājs. 220 V, 10(20) A. Tips: Wz2. Skaitītāja sērijas nr.: 432590. Skaitītājs izgatavots valsts uzņēmumu apvienībā „IKA” (Installationen, Kabel und Apparate) Vācijas Demokrātiskajā republikā 20. gadsimta 50. gados. Skaitītājam abos sānos saglabājušās plombas, kas apliecina tā pārbaudes faktu Vācijā.

Uz skaitītāja pamatnes uzspiests zīmogs ar draudīgu tekstu vācu valodā: “Wer vorsätzlich und rechtswidrig Zähler öffnet oder Plomben entfernt oder beschädigt macht sich nach §303 R.St. G.B.-der Sachbeschädigung schuldig. Auch der Versuch ist strafbar” (tulkojumā: „Jebkura persona, kas apzināti un pretlikumīgi atver skaitītāju vai noņem, vai bojā plombu, ir vainīga vandālismā pēc Kriminālkodeksa 303. paragrāfa. Sodāms ir arī mēģinājums.”).

Skaitītājs nonācis Latvijā draudzīgas palīdzības ietvaros no Vācijas ziemeļu apgabalu energoapgādes akciju sabiedrības “HEVAG” 1992. gada jūnijā pēc Latvenergo koncerna darbinieku vizītes “HEVAG” pārvaldē Rostokā. Laikā, kad Latvijā bija izteikts elektroenerģijas skaitītāju trūkums un bija izplatītas to zādzības, Vācijas partneri uz Latviju nosūtīja trīs smagās automašīnas, kuru kravas bija piepildītas ar nepieciešamajiem skaitītājiem.

Skaitītājs ir īpašs ar to, ka tas pārstāv Enerģētikas muzeju Eiropas vēstures nama ekspozīcijā, to atklājot 2017. gada 6. maijā. Eiropas vēstures nama ekspozīciju papildina artefakti no visām 28 Eiropas Savienības dalībvalstīm, un tā stāstīs par sarežģīto Eiropas vēsturi – no mītiem un atklājumiem līdz 20. gadsimta haosam un vienotībai, ko apliecina Latvijas tautsaimniecībai sarežģītā laikā sniegtā palīdzība. 

© AS "Latvenergo" mājas lapas satura kopēšana un pārpublicēšana komerciālos nolūkos ir aizliegta. Citējot atsauce obligāta.