Klientu portāls elektrum.lv

Enerģētikas muzeja vēsturiskie gaismekļi izstādē Dzelzceļa muzejā festivāla "Staro Rīga" ietvaros

16.11.2017.

Latvenergo koncerna Enerģētikas muzeja krājuma dažādu laikmetu gaismekļi būs skatāmi Dzelzceļa muzeja veidotajā sadarbības izstādē ar 19 Latvijas muzejiem gaismas festivāla "Staro Rīga" ietvaros  līdz 25. novembrim.

Laikā no 17.novembra līdz 25.novembrim Dzelzceļa muzejā Uzvaras bulvārī 2A, Rīgā, būs skatāma izstāde “Latvijas muzeju gaismekļi zem Dzelzceļa muzeja debesīm”, sniedzot ieskatu dažādos laikmetos izmantoto gaismekļu vēsturē.

Izstādē eksponēs vairāk nekā 200 gaismekļus, kas kopā veidos vienotu gaismas instalāciju - dažādu krāsu, formu un materiālu unikāli un tipveida gaismekļi – signāllampas, rokas lukturi, skalturi, Daugavas laivinieka lukturi un Salacgrīvas ostas vaduguns, vējlukturi – gan amatnieku radīti, gan rūpnieciski ražoti dažādās Eiropas valstīs, karbīda un petrolejas lampas, māla lustra, 19. – 20.gadsimtā sadzīvē lietotie telpu apgaismes priekšmeti – galda un sienas lampas, lustras.

No Latvenergo koncerna Enerģētikas muzeja krājuma izstādē „Latvijas muzeju gaismekļi zem Dzelzceļa muzeja debesīm” būs skatāmi 22 gaismekļi un elektrisko spuldžu ražotāja “Osram” (Berlīnē) reklāmas plāksne. To vidū ir 20. gadsimtā lietotās piecas petrolejas lampas, kā arī 20.gadsimta 30.gadu beigās Zviedrijā ražotā lampa “OPTIMUS 300”. Elektriskā apgaismojuma vēsturi pārstāvēs 1939.gadā Rīgas Parka apakšstacijas  elektriskās apgaismes prožektors, kas apgaismoja tās teritoriju laikā no 1939.gada līdz pat 20.gadsimta 80.gadiem. Izstādē būs redzamas arī nesenā pagātnē ražotās elektriskās apgaismes lampas, kuras lietoja rūpniecisko un saimniecisko telpu apgaismošanai.  Interesants eksponāts ir 20.gs. 40.−50.gados Rīgas elektroarmatūras rūpnīcā (vēlāk “Rīgas elektromehāniskā rūpnīca” ) ražotā elektriskā sienas lampa. Šādas elektriskās lampas kopš 50.gadiem vēl mūsdienās  apgaismo Jāņciema apakšstacijas telpas.

Izstāde “Latvijas muzeju gaismekļi zem Dzelzceļa muzeja debesīm”  Dzelzceļa muzejā Uzvaras bulvārī 2A, Rīgā, laikā no 17.novembra līdz 20.novembrim atvērta apmeklētājiem katru dienu no plkst.17.00 līdz 23.00, bet laikā no 21.novembra līdz 25.novembris (ieskaitot) būs skatāma no plkst. 10.00 līdz plkst. 17.00. 

© AS "Latvenergo" mājas lapas satura kopēšana un pārpublicēšana komerciālos nolūkos ir aizliegta. Citējot atsauce obligāta.